Toto je jednoduchý a účinný „lék“ pro jarní restart pokojovek

0
51

Toto je jednoduchý a účinný „lék“ pro jarní restart pokojovekGalérie (8)
Rostlinky, které by měly kvést, nekvetou? Nevidět nové přírůstky, ale zato vidět kořeny přetlačující ze substrátu? Je načase rostliny přesadit!

Kdy je čas prosadit rostliny?
Kořeny rostlin jsou natolik přehuštěné, že přerůstají ven odtokovým otvorem květináče.
Rostlina má bledé, žloutnoucí listy, nemá žádné nebo jen malé přírůstky.
Substrát je promočený, a to ze dvou důvodů: nádoba nemá odtokový otvor pro přebytečnou vodu nebo je otvor ucpaný.
Proč je přesazování zapotřebí
Přesazení je potřebné zejména proto, že relativně malý objem substrátu v pěstební nádobě se růstem rostlin vyčerpá a kořenové výměšky rostlin, tzv. exkrementy, ho zamoří látkami brzdícími růst. Rovněž ani nádoby přeplněné kořeny neprospívají zdraví rostlin. I po pravidelném hnojení rostlin běžnými hnojivy z nich zůstává v substrátu mnoho balastních chemikálií, což působí na rostliny toxicky. Tyto toxické balasty spolu s rostlinnými exkrementy, případně is nevhodnou kvalitou závlahové vody, nakonec změní žádoucí kyselost (pH) substrátu, což je pro mnohé rostliny likvidační. Proto většina běžných pokojových rostlin vyžaduje každoroční jarní přesazení do nového substrátu a větší nádoby.

Jaké nádoby a jaký substrát použít
Pěstitelské nádoby musí mít na dně otvor pro odtok přebytečné závlahové vody. Nejběžnější terakotové porézní keramické květináče jsou do určité míry schopny žádoucí provzdušňovat kořeny, ale zároveň se rychleji odpařuje i voda ze substrátu. Tyto květináče před vysazováním necháme dobře nasáknout vodou. Odtok by měly mít také plastové květináče, které se kvůli dekorativnosti vkládají do keramických ozdobných nádob. Pěstitelský substrát, konkrétně jeho složení, má přímý vliv na vitalitu rostliny. Výhodou je, že mnohé druhy rostlin se spokojí is tzv. univerzálním substrátem. Případné malé rozdíly v nárocích na substrát můžeme vyrovnat v univerzálním substrátu pomocí přídavku korekční složky, obvykle písku, rašeliny či perlitu.

K vysazování bytových rostlin nikdy nepoužíváme starý substrát, ve kterém se již pěstovaly rostliny, ale ani půdu ze zahrady, neboť obsahuje semena plevelů, škůdců a zárodků chorob. Rostliny přesazujeme do kupovaných sterilizovaných substrátů. Pokud si substrát mícháme sami, tak jej nakonec sterilizujeme v troubě při 170 °C asi 2 hodiny (dobře poslouží starý plech, na který rozložíme substrát). Vhodné je zakoupit si i sadu pro kontrolu kyselosti (pH) substrátu a před přesazováním zkontrolovat jeho hodnotu. Univerzální substráty obyčejně mají pH mezi 6 a 7.

Druhy substrátů
Je několik druhů substrátů. Lehký univerzální substrát určený většinou pro jednoleté kvetoucí rostliny bývá s rašelinou nebo bez ní, s kokosovou vlnou, kůrou, kompostovaným dřevěným vláknem a živinami na prvních šest týdnů. Běžný univerzální substrát je použitelný pro většinu pokojových rostlin. Speciální substráty pro orchideje, kaktusy, sukulenty, masožravé rostliny se již výrazně liší složením a vlastnostmi od univerzálních substrátů.

Přesazování rostliny.

Příprava nádoby a přesazení rostliny
Při přesazování rostlin většinou používáme nový květináč, který má vnitřní průměr větší o 2 až 3 cm než starý. Musí mít odtokový otvor.
Je-li květináč z porézní keramiky, je dobré nechat ho před výsadbou asi půlhodinu ponořený ve vodě, aby jí nasákl; použijeme-li starý květináč, nejprve ho oškrábeme od vápenatých přísušků a poté očistíme octovou vodou a opláchneme.
Poklepáním po bocích květináče, ve kterém je rostlina, uvolníme kořenový bal a vytáhneme ho z květináče, špičatou hůlkou uvolníme z kořenů starý substrát a kořeny podle potřeby upravíme řezem.
Na dno nového květináče s odtokovým otvorem dáme vrstvu drenážního materiálu (asi 2 cm), dobře poslouží hrubší keramzit nebo střepy staré cihly, na ni nasypeme 2 až 4 cm čerstvého substrátu, vložíme kořenový bal rostliny a po obvodu květináče rostliny proto, aby se substrát dostal mezi kořeny.
Rostlinu vysazujeme do takové hloubky, jako byla původní; vrstva mírně upěchovaného substrátu by měla sahat maximálně 2 cm od vrchního okraje květináče.
Rostlinu zavlažíme.
Jelikož kupované substráty obsahují pomalu rozpustná hnojiva, první hnojivou závlahu provádíme až měsíc po přesazení.
Přesazenou ani sluncekomilnou rostlinu neumisťujeme hned na plné slunce ani do průvanu.

Předchozí článekTakto skvěle může dopadnout experiment s osvětlením v minimalistickém interiéru
Další článek4 tipy jak umístit v interiéru zrcadlo. Víte, kde odvede nejlepší práci?