Design dvoupokojového bytu inspirovaný srdcem strojaře

0
184

Majitelem tohoto dvoupokoje se stal sympatický mladík, který si lokalitu nevybral náhodou. Celý svůj bratislavský podnájemnický život přežil o pár metrů dál. Měl to tady rád, je to kousek do lesa, do centra Bratislavy se dá projít lehce i pěšky, a tak se začal poohlížet po něčem v této lokalitě.

Tehdy naděbil na projekt přímo v bývalé industriální zóně, kde kdysi sídlili strojaři, a dodává: „Když jsem se o tomto projektu dozvěděl, viděl jsem v tom symboliku. Já jsem strojař, můj táta je strojař ai můj děda byl strojař.“

V interiéru jsme využili prvky industriálního stylu, který ovšem není strohý a minimalistický. Koncept jsme ladili do příjemných a světlých odstínů dřeva, neutrální bílé a kontrastní černé. Barevný akcent v tomto prostoru tvoří výrazná žlutá sedačka.
Mgr. art. Kristýna Poržoltová, www.kivvi.sk

kuchyně v industriálním stylu s dekorem běleného dubu na kuchyňské lince, kovovým regálem a bílým cihlovým obkladem
Kompaktní celek bytu dosáhnete zopakováním stejných prvků. V tomto prostoru tuto službu udělal strukturovaný dekor běleného dubu na kuchyňské lince a zároveň na zástěně v ložnici. Stejně jako bílý cihlový obklad v obýváku i kuchyni. Zdroj: Miro Pochyba

Spolupráce bez kompromisů
Majitel oslovil ke spolupráci KIVVI architects. Kristýna Poržoltová a Anna Kryštofóry měli při tomto projektu od začátku jasné směřování. Tím, že se dostali do industriální zóny Bratislavy a majitel je srdcem i prací strojař, ihned se shodli, že design bude inspirován industriálem.

„Je to jeden z našich oblíbených stylů. Rady spojujeme drsné a měkké materiály, jak za to bylo u tohoto bytě,“ vzpomíná Kristýna. Amen ano, design směřoval k industriálu. Ne však k tomu surovému a minimalistickému, ale tak příjemnému a harmonickému. V celém bytě jsou využity černé kovové prvky, ale na druhé straně jsou vyváženy teplým dubovým masivním dřevem. Také zde najdeme cihlu, ta je zase zjemněná bílou barvou. A do třetice betonová stěna, která je již jakýmsi standardem při industriálních řešeních, je opět doplněna dřevem a zjemněna lehkými barvami na textiliích.

Propojení přes barvy a materiály
Linie příjemných a světlých odstínů dřeva, neutrální bílé, kontrastní černé s pár barevnými akcenty se opakuje v celém bytě. Hned ve vstupní chodbě najdeme spoustu úložného prostoru pro kabáty a také niku pro pohodlné sezení při přezouvání v takovém příjemném barevném ladění. Nábytek na míru přechází plynule až do kuchyně, kde nesmíme zapomenout na důležitý atribut – police na kvalitní víno.

Majitel pečuje io malý vinohrad, a tak dobré vínko má čestné místo v jeho domově. Kuchyň je obdobně laděna do světlých neutrálních barev se skříňkami jen na jedné straně a s kovovým předělovacím prvkem na knihy, rostliny či bylinky. Obývací pokoj harmonicky hraje s kuchyní, což podpořil bílý cihlový obklad na stěně za gaučem i nad kuchyňskou linkou.

„Na protilehlé stěně, oproti kuchyňské lince, jsme dali nainstalovat TV stěnu. Do ní se nám podařilo zabudovat i biokrb, který dodává bytu tu správnou atmosféru během chladných zimních měsíců. Krbovou vložku jsme speciálně s tatínkem odizolovali tak, aby ji bylo možné umístit vedle TV,“ vzpomíná majitel.

biokrb v obývákové stěně
Biokrb přináší romantiku do zimních měsíců. Je působivý, plně funkční, majitel ho odizoloval od okolí a nyní si jej s nadšením užívá.

Apropo, spolupráce s tatínkem zde probíhala na více frontách. Právě obklad na bílých cihličkách a betonovou stěrku v ložnici si dělal majitel svépomocí s tatínkem. „Můj otec říká, že všechno je třeba dělat pořádně, aby se to nemuselo za pár let předělávat. Jsem rád, že se mi podařilo přinést kus rodinné symboliky do prvního vlastního bydlení,“ dodává majitel.

Předchozí článekTip-top koupelna. Tipy, jak v ní mít přehled a řád
Další článekMinimalismus – Průvodce bydlením v jednoduchém stylu