Jaro je příležitostí dostat do perfektní formy i pokojové rostliny. Za trochu pozornosti se nám odmění reprezentativnějším vzhledem, spoustou nových listů nebo květin. Nyní je také nejlepší příležitost ke koupi nových rostlin, například těch, které nám po zimě pomohou vyčistit vzduch od škodlivin.
1 Doplňujeme živiny
Od jara můžeme začít pokojíčky opět přihnojovat. Použijme kvalitní kapalná hnojiva, která zředíme v doporučeném poměru vodou, a zalijeme rostliny. Praktická jsou zejména tyčinková hnojiva. Z nich se živiny postupně uvolňují do substrátu a rostlinu zásobují živinami po dobu několika týdnů. Při jejich používání se řídíme doporučeními výrobce daného hnojiva.
Exotické orchideje: Jak vypěstovat bohatě kvetoucí rostliny? Exotické orchideje: Jak vypěstovat bohatě kvetoucí rostliny?
2 Vybíráme hnojiva
Pro jednotlivé skupiny pokojových rostlin jsou k dispozici konkrétní hnojiva. Jiné typy se hodí k přihnojování druhů, které jsou okrasné listem, jiné pro kaktusy, orchideje či palmy. Snažme se proto při péči o své pokojíčky použít jen správné druhy hnojiv.
3 Řežeme a tvarujeme
Nejlepší doba ke stříhání, zmlazování nebo tvarování druhů, které jsou okrasné listy, je na jaře, v březnu až květnu. V této době můžeme zmladit i starší jedince se zhrubnutými stonky. Použijme vždy ostré a čisté nůžky, rostliny po řezu dobře zalijme a přihnojme.
4 Likvidujeme drobné mušky
Trápí nejedeného pěstitele pokojových rostlin. Jsou však spíše otravné než škodlivé. Můžeme si s nimi poradit hned na jaře. Nejdříve z povrchu substrátu odstraníme všechny suché a napadané listy. Rostlinám snížíme zálivku a do květináčů pozastrkujeme žluté lepové destičky.
Zkontrolujme výskyt chorob a škůdců
Během pěstování v bytech bývají pokojové rostliny ohrožovány chorobami a škůdci. Často je to důsledek nevhodných pěstitelských podmínek, ve zvýšené míře jsou napadáni oslabení a starší jedinci. Na jaře rostliny důkladně prohlédneme, nezapomeňme zkontrolovat spodní strany listů, stonky a úžlabiny listů. Pokud najdeme stopy chorob a škůdců, co nejdříve zasáhněme. Můžeme použít také přípravky na přírodní bázi. Rozhodneme-li se pro chemické ochranné prostředky, ošetření provedeme v místnosti, kterou neobýváme.
5 Zvyšme zálivku
Na jaře je třeba zintenzivnit i zálivku pokojové zeleně, a to zejména druhům, které byly umístěny mimo vytápěné prostory. Zavlažujme méně často, ale vydatněji, dávejme pozor na přemokření. Mezi každou další zálivkou by měl substrát dobře proschnout. Zálivková voda má být odstátá as pokojovou teplotou.
6 Odstraňujeme prach z listů
Brzy na jaře důkladně otřeme všechny velké listy vlhkým hadříkem. Druhy s menšími listy zase osprchujeme vlažnou vodou, takto prach z listů smyjeme rychleji. U jedinců s jemně chlupatými listy použijeme plochý štětec a každý list důkladně očistíme.
7 Očista rostlin
Rozrostlejší druhy rostlin důkladně zkontrolujme, odstraňme všechny žluté, suché nebo poškozené listy či výhonky. Dbejme také na pravidelné odstraňování odkvetlých květin. Rostliny zároveň prosvětlíme a můžeme je ochránit před některými chorobami nebo škůdci.

8 Opora pro popínavky
Mezi pokojovkami najdeme také mnohé atraktivní popínavé druhy. Když jsou mladé, oporu ještě nevyžadují. Postupně však přibývá množství nových výhonků, které bychom měli vyvázat k pevné opoře. V prodeji jsou různé druhy opor, nyní je nejlepší čas na jejich instalaci a přivazování výhonků. Oporu si můžeme vyrobit i svépomocí z pevného drátu.
9 Zbavme se bílého povlaku
Najdeme ho nejčastěji na povrchu substrátu nebo i na vnitřní straně květináčů. Jedná se o vysrážené soli z hnojivé zálivky. Povlak je třeba zlikvidovat, nepůsobí esteticky. Stačí povrch substrátu důkladně prokypřit, případně úplně vyměnit vrchní vrstvu za novou. Můžeme k tomu použít jen substrát, který je určen k pěstování pokojových rostlin.